Keratin nedir? Sıkça karşımıza çıkan bu soru. Elbette saç problemi yaşayan insanlar için bu konuya dikkat çekmek daha iyidir. Çünkü saçtaki keratin maddesi, kırılmalarla kopmalarla ve ısıl işlemlerle bozulabiliyor. Üstelik keratin çok güçlü bir madde olduğu için onarımı da bir hayli zor. Hal böyle olunca evde yapılan bakımlar, maskeler, bitkisel yağlar ve karışımlar işe yaramıyor. Bunlara ek olarak zahmet ve masraf çıkarıyor.  Karşılığını veremiyor ve iyi bir araştırma sonucunda karşımıza ‘keratin bakım’ diye bir kelime çıkıyor. Saç bakım sektöründe en çok kullanılan kelimelerden keratin başı çekiyor. Keratin nedir diye soruyorsanız keratin kısacası bir proteindir fakat çok güçlü ve sert bir yapıya sahiptir. Yıpranmış saçlarda çok etkili bir tamirat görevi yapar. Bu konuda tam mucizedir saç bakım ve onarım katkı maddesidir diyebiliriz. Keratinler, bir protein olduğu halde bu sert yapısı ve dayanıklı olması özelliğiyle saçları yeniden yapılandırmaktadır. Bu nedenle keratin bakım, bu alanda rakipsiz diyebiliriz.

Ne var ki tüm bunlara rağmen her şeyde olduğu gibi keratinde de gerçek olanını bulmak ya da en güzelini, en etkilisini alıp kullanabilmek elbette ciddi bir araştırma gerekiyor. Bir çok keratin markası karşımıza çıkıyor ve kafamız karışıyor. Kuaförlere gidip saçımızı keratin bakımı yaptırdığımızı zannedip küçük paralar ödeyerek hiçbir sonuç alamadan umutsuzluğa kapılabiliriz. Çünkü kuaförlerde genellikle sentetik ve silikon içerikli saç bakım ürünleri ile birlikte çok az bir miktarda keratin kullanılır bu da pek işe yaramaz ve paranız çöpe gider. Kuaförler zekice tecrübelerini kullanarak müşterilerini çok kolayca ikna edebilirler. Bunu ancak bakımı yaptıktan ve etkisinin kısa sürede kaybolduğunu gördükten sonra anlayabiliriz. Daha öncesinde fayda vermeyeceğini pek düşünemeyiz fakat maalesef şu anda Türkiye’de hiçbir keratin yıpranmış bir saçı tamir edemiyor ve kuaförler saçları düzleştirme adı altında keratin bakımını yutturuyorlar.

Sonuç olarak söz konusu olan yıpranmış saçlar ise o halde en güzel keratin bakımı ve keratin yüklemesi, evde keratin bakımı yapmaktır. Bunun da en güzeli, evde saf keratin veya doğal keratin yüklemesi yapmaktır. Elbette saf keratin ya da katkısız keratin bulabilmek çok kolay bir şey değil. Bizim sizlere en önemli tavsiyemiz patentli keratin kullanmaktır. Devlet güvencesi her zaman önde gelir ve devlet kurumlarına güven bu konuda bizi kolay kolay şaşırtmaz. Evde yapacağınız keratin bakım parası boşa gitmez.

İşte keratin nedir konusunda size verebileceğimiz en özet bilgi. Keratin, gerçek saf ve katıksız olmalıdır. Yıpranmış saç da kullanılmalıdır asla düzleştirme amaçlı kullanılmaz ve hiçbir işe yaramaz.

One thought on “Keratin ve Keratin Bakımı Nedir?”

  1. merhabalar bende keratin bakımı yaptırmayı düşünüyorum makale çok faydalı olmuş yaptıracağım keratin bakımını bilgilendirme için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir