Saç botoksu nedir ? Nasıl uygulanır ve faydaları nelerdir?

‘’Saç botoksu nedir ‘’ diye çokça araştırılan bir konu haline geldi. Evet ‘’Saç botoksu nedir’’ diye sorulduğunda en güzel cevap, ’’saça doğal proteinlerle dolgu ve kaynak yapılmasıdır ’’ diyebiliriz ya da ’’saç bağlarını kuvvetlendiren tamir eden bir dolgu işlemidir ’’ diyebiliriz.

Gerçek saç botoksu üç aşamalı olarak yapılır;

İlk aşama, keratin şampuanı ile saçların kozmetik kalıntılardan tamamen arındırılması sağlanır ve saçlar durulanır, iyice kurutulur hemen arkasından saf doğal keratin protein değeri sıvı şeklinde saça yüklenir, dipler hariç her yerine sürülür. Boya yapar gibi kolaylıkla saça uygulanır, kuruması için en az 5 veya 6 saat geçebilir. Eğer ihtiyaç olursa daha erken de ılık kurutma makinesi yardımı ile saçların kuruması sağlanabilir. Örneğin 30 dakika ya da 45 dakika içerisinde de yavaş yavaş acele etmeden saçların kuruması sağlanır. Bu şekilde saçlar hazır bir hale gelmiş olur ve keratinler artık yüklenebilir.

İkinci aşamada; Saç botoksu işleminin önemli ayağı olan durulama işleminden sonra, keratin maskesi uygulanır. Saf keratin, protein değerinin hem saça daha iyi yerleşmesini sağlar hem de saçın daha yumuşak ve ipeksi bir görünüme kavuşmasını sağlar. 10 ya da 15 dakika sonra keratin maskesinin ılık suyla durulanması yapılır, fazla suyu alınır.

Ve bu aşamada saçın son final bakımı dediğimiz, saçta kalan keratin bakım kremi ile saça besleme yapılır. Fakat durulanmaz bu şekilde keratin yüklemesi tamamlanır. Ardından saça gerekli olan şekil ve fön çekme işlemi yapılarak saça ihtiyacı olan 1 seanslık saç botoksu uygulaması tamamlanır. Bu işlem 3 günde bir ya da haftada bir tekrar edilir. Elimizde olan keratin şampuan ve keratin kremi her gün kullanıma uygundur. Keratin maskesi ise haftada bir veya ihtiyaca göre iki defa kullanılabilir. Bu devam etme süreci bazen 3 seans, bazen daha fazla, bazen daha az da olabilir. Bu tamamen saçın yıpranma derecesi ile doğru orantılı olarak hatta saçın uzunluğuna ve kıvırcık ve  kalın telli ya da çok kuru olmasına göre keratin sarfiyatı farklı miktarlarda olabilir. Ve seans sayısı da değişebilir.

Keratin hakkında daha detaylı bilgi için ‘sıvı keratin nedir?” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

One thought on “Saç botoksu nasıl uygulanır ?”

  1. merhaba benimde saçlarım çok yıpranıktı bu seti uyguladım ve çok memnun kaldım sizlere de öneriyorum arkadaşlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir